Valdemar Birgersson av Sverige
kung av Sverige 1250-1275 . född 1243, son till Birger Jarl och Ingeborg Eriksdotter av Sverige. Död 26 december 1302 på Nyköpingshus.
- Efterträdde sin svärfar Erik Eriksson den läspe och halte som kung 1250.
- 1251 krönt i Linköpings domkyrka.
- De första sexton åren var hans far Birger Jarl den faktiske regenten.
- Under Birger Jarls styre infördes de så kallade fridslagarna som reglerade hemfriden, kyrkofriden, tingsfriden och kvinnofriden
Valdemar har under sin 25-åriga regeringstid egentligen lämnat få spår, kanske var det inte så lätt att ta över efter en far som haft Sverige i ett järngrepp, han har mer omtalats för kärleksaffärer av vilka egentligen bara en är känd, den med sin svägerska, prinsessan Jutta av Danmark, med vilken han skall ha fått en son.
Han gjorde pga av detta en botgöringsfärd till Rom 1274, och tycks ha fått problem med sina bröder när han återvände. Valdemar verkar ha haft en arvstvist med brodern Erik. Erik fick stöd av stormannen Johan Filipsson men Valdemar fängslade dem båda. Erik flydde, och fick nu stöd av brodern Magnus. Detta ledde till ett uppror 1275, Erik och Magnus fick av danska kungen Erik Klipping även danska knektar, och Valdemar förlorade mot dem i slaget vid Hova. Valdemar och Sofia flydde till Norge. Hans äldre bror Magnus Ladulås tog makten och valdes till kung.
År 1277 fick Valdemar hela Götaland mot det att han avsade sig kungavärdigheten och erkände Magnus som sin överherre. Valdemar var inblandad i stormanupproret som nästan störtade Magnus från tronen, varför han fråntogs sina länder, avtvingades en förnyad tronavsägelse, och kom att vistas nio år i Danmark, där han 1284-85 innehade Malmö.
Därifrån konspirerade han och Magnus satte honom 1288 på Nyköpingshus i fängelse, ofiificiellt pga av att han var otillräknelig och hade väckt anstöt genom sitt lättsinninga leverne. Han dog 1302 på Nyköpingshus, och är begravd i Vreta kloster, eller Riddarholmskyrkan. (då Gråmunkekyrkan har nämnts)
Gift 1260 i Jönköping med Sofia av Danmark(Platsen kan även vara Öninge i Ödeshög, Erikskrönikan uppger Ymninge.)
Barn:
- Ingeborg Valdemarsdotter av Sverige (1263 - 1292)
- Erik Valdemarsson av Sverige (1272 - 1330)
- Marina Valdemarsdotter av Sverige
- Rikissa Valdemarsdotter av Sverige
- Katarina Valdemarsdotter av Sverige (- 1283)
- Margareta Valdemarsdotter av Sverige
Barn: (Med Jutta av Danmark)
- En son, som skall ha fått en dotter, som blev anmoder fär ätten Leijonhufvud, varför de i början förde de tre danska leoparderna i sitt vapen och senare bytte till lejonhuvuden.
|
Företrädd av: Erik den läspe och halte | Svenska regenter |
Efterträdd av: Magnus Ladulås |
Se också:






