1972
| Eeuwen: 19e eeuw -- 20e eeuw -- 21e eeuw |
| Jaren: 1967 -- 1968 -- 1969 -- 1970 -- 1971 -- 1972 -- 1973 -- 1974 -- 1975 -- 1976 -- 1977 |
Gebeurtenissen:
- 14 februari - Te Brussel wordt het "Cultuurpact" gesloten ter bescherming van de filosofische en religieuze minderheden. Dit pact moest een gezonde basis vormen voor de culturele autonomie. Het is een van de stappen naar de federale staat België.
- 10 april - Iran, Een aarbeving met een kracht van 7,2 treft de stad Ghir Karzin en een gebied van 250 kilometer daaromheen. Meer dan 5.300 mensen komen om.
- 29 april - Aanval van Hutu-guerrillas in Burundi op leden van de regerende Tutsi-stam, waarbij tussen de 5000 en 15.000 Tutsi's gedood worden. Het Tutsi regeringsleger slaat terug met hulp van Zaïre. Eind mei waren ca. 100.000 Hutu's gedood. Velen vluchtten naar naburige staten.
- 27 mei - Decreet van de Nederlandse Cultuurraad (voorloper van het Vlaams Parlement, in België), betreffende het taalgebruik bij de eedaflegging. Hierbij wordt voorgeschreven, dat alleen de eed in het Nederlands geldt in het Nederlandstalige landsgedeelte. Hierdoor wordt de wet van 30 juli 1884 opgeheven.
- 6 juni - Leden van de Volksunie (VU) hijsen de regionale Vlaamse leeuwenvlag aan de gevel van het Belgische Parlement. De stunt, die het nauwelijks 2 minuten uithoudt, heeft noch feitelijk noch symbolisch enig gevolg.
- 15 juni - De 37-jarige Ulrike Meinhof, kopstuk van de Westduitse anarchistische Baader-Meinhof-groep is aangehouden te Hannover, samen met de 27-jarige onderwijzer Gerhard Müller.
- 19 juni - In de nacht van 19 juni belt de nachtwaker Wills, te Washington, de politie op, om te melden dat 5 inbrekers op het hoofdkwartier van de democratische partij zitten. Ze worden aangehouden. Daarmee start het bekende Watergate-schandaal, dat leidt tot het gedwongen voortijdig ontslag van president Nixon, 2 jaar later.
- 5 september - Tijdens de 20ste Olympische Spelen in het Duitse München gijzelen acht Palestijnse terroristen de Israelische sportploeg. De gijzeling wordt met geweld beëindigd op het vliegveld, waarbij zeventien doden vallen: alle gijzelaars en vijf terroristen.
Geboren:
- 28 februari - Jan Boven, Nederlands profwielrenner.
- 22 april - Sabine Appelmans, Belgisch tennisster.
- 27 april - Silvia Farina Elia, Italiaans tennisster
- 30 juni - Bastiaan Ragas, Nederlands musicalster.
- 6 augustus - Geri Halliwell, Brits zangeres, ex-lid van de Spice Girls
- 15 augustus - Ben Affleck, Amerikaans acteur
- 21 augustus - Gisela Otto, Nederlands tv-presentatrice
- 28 augustus - Beertje van Beers, Nederlands tv-presentatrice
- 30 augustus - Cameron Diaz, Amerikaans actrice
- 1 september - Jetske van den Elsen, Nederlands tv-presentatrice
- 10 september - Mariano Bombarda, Nederlands/Argentijns voetballer, o.a. spelend voor FC Groningen en Feyenoord
- 11 september - Ricky Koole, Nederlands actrice
- 23 september - Sarah Bettens, Belgisch zangeres in de groep K's Choice
- 13 oktober - Prins Jaime de Bourbon-Parma en zijn tweelingzus Margarita, kinderen van prinses Irene
- 20 oktober - Snoop Doggy Dog, rapper
- 17 november - Claire Brouwers, Nederlands tv-presentatrice
- 23 november - Kurupt, rapper van de groep Tha Dogg Pound
Overleden:
- 27 maart - Maurits Cornelis Escher, Nederlands kunstenaar
- 29 mei - Overlijden van de 77-jarige Engelse Hertog van Windsor. Gedurende 10 maanden was hij de Engelse koning Edward VIII. Omwille van zijn liefde voor de gescheiden Amerikaanse Mevr. Wallis Warfield Simpson, waarmee hij trouwens huwde, deed hij afstand van de Engelse troon. Hij stierf in zijn woning te Parijs.






